Poängjaktens final spelas 5/4 18,00
Sista kvalperioden i poängjakten är över och de 12 bästa ska nu spela final. Alla börjar med 6 serier där de 4 bästa sedan fortsätter i en karusell. Vinnaren går vidare till Smålandsfinalen. Listan på finalfältet finns i bowlinghallen.
Vätterslaget i Jönköping
Anmäl dig genom att klicka här.
Kommande starter:
- 8/4 10:00, 13:00
- 9/4 10:00, 13:00
- 22/4 10:00, 13:00
- 23/4 10:00, 13:00
Anmäl dig via länken ovan eller ring så hjälper vi dig. Ytterligare starter fylls på efterhand.
Har du och din förening något önskemål om starttid som inte finns på listan så hör gärna av dig så försöker vi lösa det.
Final 1 maj 11:00
Smålandstouren i Jönköping
Vi säger stort grattis till Maximiliam från Borås GIF som tog hem segern i Smålandstouren på Rosenlund.
Vi vill även tacka alla som deltagit och hoppas vi ses snart igen, kanske så snart som till den 11/2 då vi startar upp Vätterslaget. Länk till resultatlista
Julcupen 2022 tävling utan licenskrav
Då var årets Julcup färdigspelad och vi säger grattis till Tomas Andersson, JBS/Boys till segern.
Finaldagen startade med två omgångar matchspel där finalfältet gick från 16 spelare till fyra som avgjordes i en karusell.
- Tomas Andersson, JBS/Boys
- Niklas Glad, Team Värnamo
- Jan Ingvarsson, Team Värnamo
- Anton Rosqvist, Skillingaryds IS
Välkomna!
Tävling för dig som är 55+
Sista dagen på Seniorträffen fredag 25/11 är nu avslutad. 17 damer och 34 herrar spelade årets upplaga. Segern i damklassen gick till hemmaspelaren Birgitta Axelsson med 1173p. I herrklassen var det Mats Wellermark från Wernamo med 1282p som drog längsta strået i kamp med klubbkamraten Krister Wendel 1281p. Slutresultat redovisas nedan.
Damer
- Birgitta Axelsson BK Vinno 1173
- Lea Virta BK Linnea 1142
- Barbro Frilund SPF Hultsfred 1133
Herrar
- Mats Wellermark 1282
- Krister Wendel 1281
- Christer Sandberg Södra BK 1271
- Geron Pihl BK Vinno 1264
ROSENLUNDSLIGAN
Nu är serierna lottade och spelschema finns längre ner på sidan under fliken Tema Bowling Rosenlundsligan.
Boka en lektion
Har du en vilja att utveckla din bowling kan du på Rosenlund Bowling boka en lektion. Du bokar individuellt, eller i grupp. Alla möjligheter finns.
Är det första gången du tar lektion så kollar vi igenom din utrustning och ser så allt ser bra ut. Har du ingen egen utrustning så lånar du det på Rosenlund Bowling. Vi går igenom ansatsteknik, spelsystem och utrustning. Har du spelat mycket bowling och har egna idéer om detaljer du behöver hjälp med så tillgodoser vi självklart era önskemål.
Dag och tid bokas in utifrån era önskemål och med hänsyn till lediga tider.
Ring för prisuppgifter och tillgängliga tider. Välkomna!